Indlæser

DS18 PRO-D1F

Tung 2-tommers driver med phenolmembran
Varenr: 803PROD1F
593 kr
Leveringtid:  Udsolgt
  • Gratis fragt ved køb over 899,-
  •   30 dages fuld returret og 2 års garanti
  • Trustpilot-score: FREMRAGENDE
  • Besøg vores butik i Odense her
DS18 PRO-D1F er en 2-tommer driver for dig, der ønsker at spille helt urimeligt højt og langt. Hvad er en driver egentlig? Kort sagt kan man sige, at det er en diskant, men meget større. Dette betyder, at den spiller dybere i frekvens og ofte kan spille helt ned i mellemregistret, så den gengiver sangstemmer og lignende, samtidig med at den spiller diskant. Med hele 110 dB følsomhed og et frekvensområde på 500Hz-18kHz dækker denne hele registeret fra mellemregistret og opad!

  • Tung driver med 2-tommer hals
  • Spiller vanvittigt højt og langt
  • 150W RMS / 450W MAX
  • 110dB følsomhed
  • 8 Ohm impedans
  • 500Hz-18kHz frekvensområde
  • Jævn respons - god lydkvalitet
  • Fenolmembran, der giver en "varmere" tone og jævnere mellemregister end titan
  • 2-tommer talspole
  • Skruvinfældning til horn (4x M6, Ø102 mm)
  • Sælges enkeltvis!


OBS! Drivers som denne er ikke at lege med, de larmer utrolig meget, selvom de ikke får meget effekt, og det høres meget langt væk, især med lange og store horn. Af denne grund anbefaler vi at være forsigtige, spille med respekt for folk omkring og passe på hørelsen.

DS18 PRO-D1F
Fremstillet af profferne - til profferne. DS18 PRO-D1F er mere end bare en kompressionsdriver, det er en harmonisk blanding af banebrydende teknologi, innovation og en passion for at presse grænserne. D1F er forstærket med en kraftfuld ferritmagnet, designet til at gengive øredøvende lyd, der kan høres på flere kilometers afstand. Det handler ikke kun om høj volumen, det er et niveau af kraft og præcision, der knuser almindelige diskanter.

PRO-D1F har en imponerende 2-tommer talspole, der håndterer hele 150W RMS og 450W MAX for lyd, der vil få lytteren til at tabe kæben. Talspolen og fenolmembranen arbejder i perfekt harmoni, hvilket sikrer, at hver lyd, der produceres, er intet mindre end perfektion - krystalklar og fængslende. PRO-D1F er en perfekt match sammen med alle DS18's horn med 4 skruvehuller. Hornene findes i flere varianter, i forskellige længder og størrelser for at passe til alle scenarier. Denne driver lader dig tilpasse systemet efter dine unikke præferencer - en helt skræddersyet løsning for hver entusiast. Når musikken overtager, danser 2-tommer spolen til rytmen af dine yndlingssange for en helt opslugende lydoplevelse.

Den amerikanske lydoplevelse
Når det kommer til stort og bombastisk lyd, så er DS18 en sand kraft at regne med. Pionerer med en beskeden start i det sydlige Florida, som gennem årene er blevet en global tilstedeværelse. I hjertet af DS18 ligger en passion og en kultur, der virkelig værdsætter lyd - som de selv siger: “we like it LOUD!". Denne passion har drevet virksomheden til at udvikle over 200 unikke produkter årligt. DS18's forskellige produktlinjer, der spænder fra højttalerelementer og basbokse til marint lyd, designes helt og holdent i USA - amerikansk ingeniørkunst når den er bedst!

Specifikationer
Størrelse (hals): 2 tommer / 50.8 mm
Impedans: 8 Ohm
Effekttålighed (AES RMS): 150W
Effekttålighed (MAX): 450W
Følsomhed: 110 dB 1W/1m
Frekvensområde: 500Hz-18kHz
Anbefalet laveste deling: 800Hz HPF

Talspole: 2.03" / 51.5mm
Membran: Fenol
Materiale: Aluminiumchassis
Magnet: 35oz ferrit
Ydremål: 134 mm
Skruvehuller: 4 tommer / 102 mm, 4x M6
Vægt: 2 kg

Effekt MAX [Watt]: 450
Effekt RMS [Watt]: 150
Impedans [ohm]: 8
Størrelse: 2"
Type: Driver

Kontaktoplysninger (GPSR)

Anmeldelser
Gennemsnitlig vurdering 0 ud af 5 Antal vurderinger 0
For at give en anmeldelse skal du have købt dette produkt tidligere og logge ind på din kundeprofil.

Denne vare har ingen anmeldelser.

Tillbehör

Lignende produkter

Andre har også købt

Log ind

Vores laveste pris 1-30 dage før prisnedsættelse:

BEMÆRK. Prisen er den laveste pris, der anvendes for produktet 1-30 dage før den aktuelle prisnedsættelse blev udført. Undtagelsen er, hvis der er foretaget gradvise reduktioner, så vis den laveste pris 1-30 dage før første prisnedsættelse.